Par žurnālistiem. Un ne tikai…


(Mans skatījums uz pašlaik notiekošajām diskusijām par žurnālistikas studiju un augstākās izglītības problēmām. Jāpiebilst, ka darbs tapis mācību nolūkos.)

„Kur ir augstskola, kur ir izcilie skolnieki?” Šis 10.novembra „Dienas mediju” galvenā redaktora Gunta Bojāra viedoklis izraisīja lielas diskusijas par žurnālistikas studiju kvalitāti Latvijā. Atbildes reakcijas pauduši gan mācībspēki, gan arī paši studenti – gan oficiālos avotos, piemēram, LU SZF fakultātes interneta projektā Mansmedijs.lv, gan blogos.

Šķiet, lasot G. Bojāra komentāru, studenti ir paspējuši aizsvilties pārāk ātri, tā īsti arī netiekot līdz pēdējām divām rindkopām, kurās redaktors atzīst, ka „šī nav kritika pašiem studentiem”.(1) Tā ir kritika mediju profesoriem un doktoriem, kuriem būtu studentiem jāierāda pareizais ceļš. Savā atbildē(2) Latvijas Universitātes (LU) Komunikācijas studiju nodaļas vadītāja Inta Brikše izskaidro LU tehniskās iespējas pret attiecīgo studentu skaitu. Viņa arī norāda,  ka nepietiek tikai ar labiem pasniedzējiem, lai izaudzinātu profesionālus žurnālistus. Vairāk par situāciju Latvijas augstākās izglītības vidē viņa skaidro intervijā vortālam 7guru.lv.(3) Mēs nevaram vairs runāt par problēmām augstākajā izglītībā tikai vienā studiju jomā. Ir problēmas visā izglītības sistēmā. Tā vairs nevar domāt tāpat, kā pirms desmitiem gadu. Ir izmainījušies mūsdienu studenti. Viņiem trūkst „mērķtiecīgās stabilitātes”(3).

Šobrīd tikai retais students ar īstu pārliecību mācās sevis izvēlētajā studiju programmā. Trūkst īstas skaidrības, ko viņš pats vēlas sasniegt un vai vispār vēlas sasniegt, jo nereti cilvēki izvēlas studēt tikai „ķeksīša” pēc. Jo mūsdienās taču bez augstākās izglītības nav iespējams dabūt darbu. Šis pārliecības trūkums pietiekoši labi atspoguļojas arī mācību procesā. Kādas LU Komunikācijas nodaļas studentes blogā arī bija lasāma atbilde(4) G. Bojāram. Izskanēja viedoklis, ka pēc pāris studentiem „bez jebkādas spriestspējas”(4) nedrīkst spriest par visiem fakultātes studentiem. Esot arī labi. Jā, tā tas ir, bet problēma ir tajā, ka pēdējā laikā izņēmumi ir nevis studenti bez spriestspējām, bet tieši šie erudītie un ar atdevi strādājošie.

Šajā brīdī nepieciešams atkal un atkal domāt par Latvijas izglītības sistēmu kopumā, nevis atdalīti par skolām un augstskolām. Šobrīd skolēni iestājoties augstskolās nereti nonāk pilnīgi svešā vidē ar citiem noteikumiem. Jaunie studenti tikai 1.kursā beidzot tiek iepazīstināti, ko nozīmē mācīties. Tā vairs nav vienkārša atnākšana uz stundām un mājas darbu pildīšana, kas skolā ietvēra darba burtnīcas aizpildīšanu. Mācīties augstskolā nenozīmē tikai nākšanu un lekcijām un mājas darbu pildīšanu. Ir jābūt vēlmei un zinātkārei papildus interesēties par jomu. Bet to nevar panākt no nekurienes. Jau pamatskolā un vidusskolā vajadzētu ieaudzināt attieksmi pret mācībām. Izveidot stingrus pamatstandartus. Šobrīd jaunieši uzskata, izglītību par pašsaprotamu lietu, nedomājot par to kā par izaugsmes iespēju. Vēl joprojām darbi nereti tiek nodoti nodošanas vai pasniedzēju dēļ, nedomājot, ka tiem būtu kāds sakars ar savu izglītību.

Diemžēl daudzi uzskata, ka kļūs par nozares profesionāļiem, ja būs sekmīgi pabeiguši studijas. Atzīmju ziņā „sekmīgi” neskaitās tikai 8, 9, 10. Sekmīgi skaitās arī 4. Tas nozīmē, ka students ir izdarījis minimālās kursa pamatprasības, bet neko vairāk. Nereti maksājošie studenti iedomājas, ka samaksājot par studijām, ar to arī pietiek, lai būtu ieguvis izglītību, aizmirstot, ka vēl paliek arī mācīšanās process. Un ka viss neapstājas tikai ar sekmīgu atzīmi, bet pastāv iespēja vēl arī tiekties uz labi, teicami un pat izcili. Tikai tam ir nepieciešama motivācija.

Mēs nevaram vainot, ka darba devēji nevēlas saskarties ar nekompetentiem praktikantiem savās darba vietās, bet ir jāatceras, ka citādi šie praktikanti arī nekļūs par zinošiem darbiniekiem. Ir nepieciešamas praktiskās iemaņas un pieredze, kuras laikā tiks pieļautas kļūdas, bet tās parasti ir tādas, kuras negribēsies nekad arī atkārtot. Bet šajā gadījumā mēs nedrīkstam vainot tikai augstskolas, pasniedzējus un studentus. Ir jāatzīst, ka ir mainījusies izglītības kā vērtības nozīme. Līdz ar to ir arī jāmaina veids, kādā lietas ir kārtotas līdz šim. Proti, ir jāmaina izglītības sistēma, ja vēlamies, lai mūsu augstskolu absolventi būtu kompetenti, zinoši un konkurētspējīgi gan Latvijā, gan ārzemēs.

(1) G. Bojārs „Kur ir augstskola, kur ir izcilie skolnieki?” Diena.lv, mājas lapa, sadaļa Viedokļi. Apskatīts: 09.12.2010. Pieejams: http://goo.gl/UXmws

(2) I. Brikše „Brikše atbild Bojāram par žurnālistikas studiju kvalitātes līmeni Latvijā”. Diena.lv, mājas lapa, sadaļa Viedokļi. Apskatīts 09.12.2010. Pieejams: http://goo.gl/wRP45

(3) I. Antonišķe „Inta Brikše: Latvijā ir sagājusi grīstē augstākās izglītības misijas apziņa”. 7guru, vortāls, sadaļa Intervijas. Apskatīts: 09.12.2010. Pieejams: http://goo.gl/mCOTW

(4) „Pro-eXtreeeeme-journo”. WordPress.com, mājas lapa. Apskatīts: 09.12.2010. Pieejams: http://goo.gl/1JR0H

Advertisements

4 Responses to Par žurnālistiem. Un ne tikai…

 1. Tomijs says:

  Motivācijas zudums mācībām? No way 😀
  Pierodot pie vidusskolas disciplīnas, augstskola sagādā visai daudz problēmu

  • kikasee says:

   Tur jau tā lieta. Atceros, ka vidusskolā visu laiku skaidroja, ka tagad jums tiek liets viss ar karotīti mutē – augstskolā tā nebūs. Nu man šķiet, ka vajag iedarbīgāku metodi.

   • Tomijs says:

    Augstskolai vajag dekānu, kas būtu skarbs pret studentiem, drūms kā veca ōmīte, ka pat ar skatienu spētu nobiedēt, tumšu kā Drako Malfojs no Harija Potera, bet zinošu kā Liza no Simpsoniem…ahāā…skolai vajag Elīnu!!!

 2. kikasee says:

  Varu papildināt ar viedokļiem par G.Bojāra rakstu:
  -) Andas Rožukalnes, Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas studiju katedras Bakalaura studiju programmas “Žurnālistika” vadītāja. http://goo.gl/Kic5b
  -) Vidzemes Augstskolas 4.kursa apkopotie komentāri http://goo.gl/J6XAm

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: