Vai sarkasms un ironija ir humors?


Šodien, gatavojot brokastis, kas gan vairāk pēc pulksteņa laika atgādināja pusdienas, kārtējo reizi ar Elīnu apmainījāmies “laipnībām”, kuras tiešām pēdējā laikā kļuvušas diezgan sarkastiskas, bet pieradums pie tā mūsu vidē (lasīt 48.dzīvoklī) ir visnotaļ ierasta parādība. Mūsu “lapinību”  un diskusijas laikā parādījās jautājums vai sarkasms un ironija ir humors, jo pieredze bijusi visdažādākā.

Jaunās komunikācijas laikmetā jautājums nokļuva arī līdz sociālajiem tīkliem – Twitter un Facebook, kur pat cilvēki pamanījās izteikt savas domas par šo jautājumu.  Atbildes – visnotaļ interesantas. Tika izdalītas iespējas, ka tikai ironija ir humors. Pastāv uzskats, ka gan sarkasms, gan ironija ir “humora augstākā pakāpe”. Daļa norāda uz to, ka būtībā visu nosaka tas, kādā veidā ironija/sarkasms tiek pasniegts.

Labs atgādinājums ir tas, ka humora uztvere ir atkarīga no kultūras. (Nupat manas starpkultūru komunikācijas lekcijas kļuva noderīgākas!)

Teiksim tā… ja nedaudz pastudējam par tautu atšķirībām un īpatnībām.. tad varētu teikt ka sarkams un ironija pavisam noteikti tiks uztverti kā humors skandināvu valstīs. Bet valstīs kā bulgārija, rumānija, grieķija cilvēki uztvers pat humoru kā personisku apvainojumu.. tā kā latvijā ir daudz dažādas tautības, būtu nedaudz jāuzmanas lietots ironiju vai sarkasmu..

Bet šī atbilde salika domas pa plauktiņiem un labu vizualizācijas materiālu noteica, ka viss ir atkarīgs no auditorijas reakcijas:

Atkarīgs no tā, vai auditorija smejas. Te lekcija –http://ej.uz/itmp

Stāsta morāle? Ar sarkasmu uzmanīgi pret cilvēkiem, par kuru humora izjūtas pakāpi neesat pārliecināti. Atļauties būt ironiskam vai sarkastiskam kāda klātbūtnē, šķiet, ir jāizcīna gluži kā iespēju uzrunāt cilvēku uz “Tu”. Bet no ironijas un sarkasma nevajadzētu izvairīties no tā vispār. Manuprāt, labs sarkasms un ironija ir tik pat labi baudāms kā humors. (Bet kā jau minēts iepriekš, tas varētu būt tikai manas latviešu pārstāves un vienkārši indivīdes dabā. )

Bet tiem, kas ir ironijas cienītāji, iesaku ik pa laikam iemest acis šajā lapā – http://www.karikatura.lv/

Kika

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: