PRET (īsi un konkrēti)


Apkārt virmo tik daudz skaidrojumu, izsaukumu un sazvērestības teoriju par šodienas referendumu, ka gribēju sakārtot pa plauktiņiem, kāpēc, es kā vienkārša 22 gadus veca studente dzīšos uz 217 km attālo Oslo, lai vienkārši ievilktu krustiņu.

Emocionālais arguments (Patriotisms)

Tās, protams, bija pirmās emocijas, kas uzvirmoja, kad dzirdēju par absurdo referenduma iespējamību. Patriotisms manī laikam ieauga brīdī, kad Baltijas ceļā spārdījos mammas puncī. Latviešu valoda ir mūsu valsts lepnums. Pie tā arī paliekam. (Nāk prātā ViA lekcija, kur skaidroja, ka kultūru līdz galam nesapratīsi līdz neiemācīsies tās valodu. Tā kā tam jau arī ir zinātniskais pamatojums.)

Sazvērestības teorijas

Pēdējo rakstu, saistībā ar referendumu izlasīju šķiet vairs tikai nedēļas vidū. Tas bija “Ir” raksts par iespējamo Krievijas specdienestu iesaistīšanos un Ušakova izsaucieniem, ka cilvēki, kas to paziņoja ir multeņu varoņi, kurus nevajag ņemt vērā. Ar to arī sapratu, ka īstenībā es jau zinu, kādēļ balsošu, nevajag sevi mocīt ar šāda veida ziņām. Protams, pie sazvērestības teorijām droši varēs pieskaitīt arī krievu bumbvedējus virs Latvijas. Laiks līdz referendumam bija pārāk daudz, jo argumenti sen jau izsmelti – jāmeklē citi veidi, kā aktualizēt tematu no iesaistīto ieinteresēto pušu vai mediju puses. Un aizmirstam arī par Dūles murdzīgo aicinājumu, balsot ar tukšām biļetenēm. Jēga ir tieši nekāda.

Varbūt mums tomēr vajag krievu valodu? MUĻĶĪBAS!

Dusmas uzkāpa līdz augstai robežai (jūs zināt, ka es esmu miermīlīgs cilvēks), lasot kādu  THE ECONOMIST bloga ierakstu.

MOST people living in Latvia know speak Russian. And perhaps half of the country’s ethnic Russian population (around 27% of the population) does not speak Latvian fluently, or even at all. So would it not be fair to make Russian an official state language, in which monoglots could fill in official paperwork, deal with public officials, and engage in political life?

Piedodiet, bet, ja cilvēks dzīvo valstī, kas nav viņa dzimtā (vai sliktākā gadījumā arī viņa vecāku dzimtā valsts) un vēl joprojām nerunā šīs valsts oficiālajā valodā pat tik daudz kā egoistisku apsvērumu dēļ, lai spētu pārstāvēt savas intereses un tiesības, lai gūtu labumu sev, piedaloties kaut vai politiskajā dzīvē, tad tā ir vienkārši klaja necieņa! Ja Tu vēlies kaut ko saņemt no “ne savas valsts” un nevari izdarīt pat tik daudz, kā iemācīties aizpildīt nodokļu deklarāciju latviski, tad man tiešām Tevis ir žēl.

Šobrīd vairāk kā mēnesi esot Zviedrijā, kur angliski runās pat sētniece uz ielas, man tik un tā ir vēlme un centība apgūt zviedru valodu, lai vismaz varu mierīgi sazināties veikalā, vaicājot kādam ceļu, utt. Atvieglo dzīvi gan man, gan cilvēkam man pretī. Elementāra pieklājība.

Iznākums tāpat zināms (?) Kāpēc iet?

Jā, nu, protams, pamostoties 19.februārī nebūs nekādas bažas par to, ka pēkšņi ar steigu jāmācās krievu valoda. (Atzīšos – nemāku, bet mācos, un ne jau tādēļ, ka man bail, ka tā varētu kļūt par 2.valodu.) Fiziski nav tik daudz balstiesīgo cilvēku, kas varētu ievilkt ķeksīti pie “PAR”. Bet tas, uz ko spiež visi, kas aicina balsot “PAR”, kaut arī zina, ka vajadzīgo skaitu nesavāks, ir rezultātu interpretēšana.
Jo vairāk mēs būsim slinkie latvieši un uz referendumu savus “centrus” (tā mana ķīmijas skolotāja dēvēja cilvēku dibuā) neaizvilksim, jo mazāka būs šī attiecība starp PAR un PRET. So what? Kā zināt politiķi māk skaisti runāt, un māk arī skaisti pagriezt notikumus sev par labu. Un ir jau skaidrs, jo zemāka attiecība, jo vairāk dzirdēsim, ka mums vienkārši neinteresē, kādā valodā runājam. Un tad arī neesam pelnījuši saglabāt tikai savējo. (Tukšās biļetenes = neieskaitīts/bojāts biļetens, labāk ievelc krustiņu “PRET”, jo tie, kas balsos “PAR” tukšus biļetenus nemetīs.)

Tātad – jo vairāk parādīsim, ka negribam krievu valodu kā 2.valodu, jo mazāk murgu par šo tēmu dzirdēsiet pēc tam.

Kopumā labums no tik neloģiska referenduma ir tas, ka cilvēki aktivizējas. Tiesa latviskā garā – “Tu mums gribi kaut ko atņemt – nekā nebija!” Lai arī komentāri un argumenti bieži vien vēl ir ļoti neloģiski un  populistiski saukļi, bet vismaz mēs parādām, ka mums rūp. Varbūt, ka mēs nemaz neesam tik ļoti nepatriotiski, kā dažubrīd liekas, kad kunkstam par to, ka nekas nav labi, bet paši neko nedarām.

Lai nu kā, zinu, ka nav daudz tādu, kas būs redzējuši Valmieras Drāmas teātra koncertuzvedumu “Tavas saknes Tavā zemē”. Žēl. Es redzēju/dzirdēju divas reizes. Un ietu arī trešo un ceturto, jo tādu enerģiju, kas bija vēl nebrīvas Latvijas laikā radītajās dziesmās šobrīd vajadzētu izjust visiem. Pēc šādas izrādes 99% auditorijas, kas zina par ko dziesmās stāsts nešauboties ievilktu ķeksīti PRET.

Noslēgšu tāpat kā šajā izrādē – ar Zaļo dziesmu. Lai arī šoreiz labāk dotu priekšroku izrādes izpildījumam, diemžēl tas nav iemūžināts. Iztiksim ar Akurāteri.

“Tik, cik būs uguņu uz katra kalna,
Tik mēs arī šeit dzīvosim!”

Novēlu to savu latvisko uguni nosargāt! 😉

Lai Tev izdevušās brīvdienas,
Kika

P.S. Ja vēlies dienu aizvadīt latviskās noskaņās, tad Radio 101 visu dienu griež uz riņķi latviešu dziesmas! 😉

Advertisements

3 Responses to PRET (īsi un konkrēti)

 1. sus says:

  Slovākijā nemaz nav citas izvēles – šeit retais kurš zina citu valodu! Patika teiciens: vai tad kaķis,kurš piedzimis stallī, ir zirgs?

  (tas par rus tautībniekiem,kas uzsver savu piedzimšanu šeit.) Pie tam – davai – pārvāksimies visi uz Krieviju un uztaisīsim referndumu,ka tur vajag latviešu valodu par otro. Nonsense.

  Bet ir arī sāpīgā puse;/ patriotisms pamostas tikai tagad. Un bail, ka tikai uz īsu brīdi. Tas beigsies, mediji noklusīs.. un vsjo. Kur tad bija visas šīs tēmas PIRMS šī? Pirms tam,kamēr ūdens mutē nesmēlās, visiem bija vienalga… ;///

  • kikasee says:

   Par to patriotismu piekrītu, bet nu latvieši tādi vienkārši ir. Apkārt neskraidīs un neteiks, ka mīl valsti, zemi, valodu vai ko citu, bet lai tikai pamēģina kāds aizskart. Neļausim. 🙂
   Dažbrīd aizdomājos, vai tagad, ja (tfū, tfū, tfū) būtu nepieciešamība nostāties pretī tankiem kā barikādes, vai būtu, kas stājās. Referendums, man šķiet, parādīja, ka laikam nav tik traki ar mums. Protams, ja mēs vēl ikdienā varētu iemācīt vidējo, cinisko latvieti, kuram nekad nav labi, pateikt, ka dzīve arī Latvijā var būt skaista, tas būtu ideāli! Bet līdz tam mums vēl kā tautai jāizaug. Gluži kā mazs bērns, nesaprotam vēl vērtību dažām nemateriālām lietām.

 2. sus says:

  (p.s. labojums – visiem ne;D lielākajai daļai : ) )

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: